fbpx

אירוע הזום של מפה למהפכה בבריאות הנפש – נסגרה ההרשמה!

הכנס השלישי לדיאלוג פתוח | יום רביעי 22.3.23 | 9:00-13:00

20-3 – יש רק עוד יומיים עד הכנס, וההרשמה דרך האתר נסגרה! אם אתם עדיין מעוניינים להירשם, צרו קשר במייל: [email protected]

כל שינוי משמעותי בהיסטוריה התחיל בדמיון. אבל הכנס הזה הוא כבר צעד או שניים קדימה: נדבר גם על התיאוריות, גם על התכניות הממשיות, וגם על הדברים שכבר עכשיו קורים כדי לייצר מציאות אחרת בעולם בריאות הנפש בישראל – למתמודדי נפש ולאנשי מקצוע.

דיאלוג פתוח מוכרת לרבים כגישה חדשנית, שוויונית ומוכחת, בחוד החנית של תחום בריאות הנפש. כבר שלוש שנים ברצף הכנס השנתי הוא האירוע הגדול ביותר עבור הקהילה שלה בישראל. דפ"י מתרגשת להזמין את הקהל הרחב לכנס הראשון לדיאלוג פתוח שייערך כמפגש פיזי, והנושא שלו יהיה רחב ומקיף יותר: לא נעסוק רק בדיאלוג פתוח, שכן המטרה במפגש הזה היא להצביע אל עבר העתיד, ולהציג תמונות מורכבות וחדשות של החלקים השונים בבריאות הנפש.

זו מפה למהפכה כי כבר יש מתווה. זה מתחיל מפה, כי השורשים של השינוי הם כאן ועכשיו.

הכנס הזה אמנם יהיה הראשון להיערך כאירוע פיזי, אבל חשוב לנו לאפשר גם השתתפות בזום. רק מי שישתתפו בכנס עצמו בפרדס חנה יוכלו לקחת חלק במושבים בסוף היום, אבל ההרצאות בתחילת היום יצולמו ויהיו זמינות לייב בזום וגם בהקלטות למי שתירשמנה לכנס בעמוד הזה. נאפשר למשתתפות הזום גם להעביר שאלות למרצות, שיישאלו באולם.

הכירו את המנחות והמרצות שלנו

בריאות הנפש בסביבת המחייה

פינה רידנטה, פסיכיאטרית המתמחה במעבר לליווי קהילתי, מטפלת ומורה לדיאלוג פתוח

פסיכיאטרית עם למעלה מ-40 שנות ניסיון. התמחתה בין היתר בשיקום פסיכולוגי, דיור נתמך ובבריאות נפש של נשים. כמומחית של ארגון הבריאות העולמי תמכה וליוותה מספר פרויקטים של פירוק מוסדות פסיכיאטרים והעברת השירות למסגרות חדשות של תמיכה קהילתית. כמטפלת ומדריכה מוסמכת בדיאלוג פתוח, שלמדה בפינלנד, כיום מעורבת בלימוד צוותים וקורסי הכשרה שנתיים באיטליה, סלובניה ובהודו.

התכנית ללימודי שיגעון

ד"ר סנדרין ברנר דז'יאן, ד"ר רננה שטנגר אלרן

ד"ר סנדרין ברנר דז'יאן היא פסיכולוגית קלינית, מדריכה, מטפלת בילדים, נוער ומבוגרים בקליניקה וכן עם זוגות המצויים במשבר. מרצה בחוג לעו"ס באוניברסיטת תל-אביב. ד"ר רננה שטנגר אלרן היא פסיכולוגית בעלת ידע מניסיון, מלווה דיאלוגית, מרצה בחוג לעו"ס באוניברסיטת תל-אביב ובקריה האקדמית אונו. בהרצאה הזו יציגו את הגרסה שלהן להכשרה אידילית לעבודה בתחום - בצורת תוכנית עתידנית ללימודי העשרה במדעי רוח האדם, ולימודי המשך מקצועיים לעובדי בריאות הנפש.

פוליפוניה: מקום לכל קול

אורי רגב, מלחין, מפיק מוזיקלי ומרצה למוזיקה

בוגר האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים ובוגר הכשרה במכון "האקומי" ישראל לפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס. בין צירותיו האלבום "ברזיליניו" - מוזיקה אינסטרומנטלית לילדים, הפודקאסט הדוקומנטרי "יוצרים בהסגר" על אמנים בתקופת הסגר הראשון בקורונה, סדנאות "שיראפיה" לטיפול בעזרת כתיבת שירים והרצאות "לשמוע את המיתוס" - על יצירות מוזיקליות שנכתבו בעקבות סיפורי מיתוסים בתרבויות שונות בעולם.

צוות דפ"י

לילה מאיה חפר וסיון בר און - המורות הישראליות לדיאלוג פתוח

לילה וסיון הן מייסדות דפ"י ומובילות את הקידום וההטמעה של גישת דיאלוג פתוח בארץ. לילה היא עובדת סוציאלית בעלת תואר שני בהתמחות של ילד ונוער, סופרת ומטפלת. סיון היא עובדת סוציאלית, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ופילוספיה ותואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות של נשים ומגדר. שתיהן מלוות דיאלוגיות כבוגרות המחזור הראשון של הקורס, והן ילוו את ימי הלמידה הקהילתיים של הקורס.

הכנס ייערך ביום רביעי ה-22 במרץ, 2023. הקלטות של כל ההרצאות (אך לא המושבים) יישלחו אל כל הנרשמים כשבוע שלאחר תום הכנס. תרגום סימולטני מאנגלית לעברית יינתן בהרצאה מחו"ל. ברכישת כרטיס לכנס, כמו ברכישת מקום בכל פעילות אחרת של דפ"י, אתם מאפשרים לנו להמשיך בעבודה של קידום של והכשרה לליווי בדיאלוג פתוח בישראל. רכישת כרטיס לאירוע בזום תאפשר לכן לקחת חלק גם מהבחינה הזו, ולתרום לפרוייקט המתמשך של שינוי דיאלוגי במערכת בריאות הנפש.

נקודות ציון במפה למהפכה (או: מה בכנס?)

9:00 – ברכות מצוות דפ"י וההרצאה פוליפוניה – מקום שווה לכל קול, אורי רגב

9:30 – "פותחים את הראש": התכנית ללימודי שיגעון, ד"ר סנדרין ברנר דז'יאן וד"ר רננה שטנגר אלרן

10:30 – הפסקה

11:00 – מפה למהפכה – כיצד אפשר להעביר את כל המערכת הפסיכיאטרית לשרות דיאלוגי ב-5 שנים בלבד? עו"ס סיוון בר און ועו"ס לילה חפר

12:00 – ללמוד ממחוז טריסייה: הענקת שירותי בריאות הנפש בסביבת המחייה, פינה רידנטה

13:00-14:00 הפסקת צהריים

14:00-15:00 – מושבים לבחירה – לא זמינים עבור משתתפות בזום

15:00-15:15 הפסקה 

15:15-16:00 סגירה 

פוליפוניה – מקום שווה לכל קול, אורי רגב, מלחין, מפיק מוזיקלי ומרצה למוזיקה

לפתיחת הכנס נבחן את מושג הפוליפוניה – ריבוי קולות – המרכזי כל כך לליווי בדיאלוג פתוח, מתוך זווית אחרת וחווייתית: ניסע 400 שנה אחורה בזמן, נדמיין לרגע שהשנה היא 1623, בתקופה בה הפרקטיקה המוזיקלית הנשגבת ביותר היא פוליפוניה – סגנון מוזיקלי שמורכב מריבוי מנגינות. מולטי-מלודי. שלוש, ארבע, חמש ולעתים אפילו שש מנגינות אשר מנוגנות יחד, שזורות זו בזו, כל אחת עומדת לבד בפני עצמה ובאותו זמן בתיאום מושלם עם המנגינות האחרות. היחס לכל מנגינה הוא שווה ערך והקשר בין המנגינות מוכרח לשקף הרמוניה ללא צרימות.

אורי רגב הוא מלחין, מפיק מוזיקלי ומרצה למוזיקה. בוגר האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים ובוגר הכשרה במכון "האקומי" ישראל לפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס.

"פותחים את הראש": התכנית ללימודי שיגעון, ד"ר סנדרין ברנר דז'יאן וד"ר רננה שטנגר אלרן

בעולם שאחרי השינוי הגדול והדיאלוגי בשירותי בריאות הנפש בישראל, רננה וסנדרין מופקדות על תכנית ההכשרה לעובדי בריאות הנפש. בהרצאה הזו יציגו את הגרסה שלהן להכשרה אידילית לעבודה בתחום – בצורת תוכנית עתידנית ללימודי העשרה במדעי רוח האדם, ולימודי המשך מקצועיים לעובדי בריאות הנפש. מה כל המקצועות השונים צריכים לדעת? האם נדרשת תשתית מוסרית/ פילוסופית מסוימת? ואם כן, מהי? 

ד"ר סנדרין ברנר דז'יאן היא פסיכולוגית קלינית, מדריכה ומרצה. מטפלת בילדים, נוער ומבוגרים בקליניקה וכן עם זוגות המצויים במשבר. ד"ר רננה שטנגר אלרן היא פסיכולוגית בעלת ידע מניסיון, מלווה דיאלוגית ומרצה. 

מפה למהפכה, עו"ס לילה חפר ועו"ס סיוון בר און

בהרצאה המרכזית של הכנס נתאר איך ייראה מערך בריאות הנפש שיתבסס על תפיסה דיאלוגית. זה מעבר לפרקטיקה של דיאלוג פתוח: מדובר בחזון מקיף לכלל מערכת בריאות הנפש. בהתבסס על המשולש של השקפת עולם-שירות-פרקטיקה טיפולית, נסמן אילו נקודות ציון יבנו את השביל בדרך ליצירת חלופות דיאלוגיות לקיים.

לילה וסיוון הן מלוות דיאלוגיות, בוגרות המחזור הראשון לטיפול בדיאלוג פתוח בישראל, המייסדות והמנהלות של דפ"י.

שירותי בריאות הנפש בסביבת המחייה, פינה רידנטה

הרפורמה בבריאות הנפש באיטליה שהחלה בשנת 1978 נתנה לכל אדם את זכויותיו, וביטלה כל סוג של אפליה והפרדה, ובכך יצרה דרכים חדשות לחשוב על אנשים עם בעיות פסיכיאטריות. התהליך הזה הוביל לסגירת בית החולים הפסיכיאטרי ולעלייתם של שירותי בריאות נפש המבוססים על קהילה. פינה רידנטה תשתף אותנו במשמעויות של זה: המעבר של הפסיכיאטריה ממודל קליני צר, שמבוסס על אבחנה ב"מחלה" וטיפול שלה, לתפישה רחבה יותר ששמערבת את האדם השלם ואף את המרקם החברתי שלו, הצריך שינוי פרדיגמה. הוגדרו נורמות חדשות שבמרכזן נמצאת זכותו של אדם לטיפול. במסגרתן נשבר הקישור בין מחלה נפשית לסכנה חברתית, ושיקום פסיכיולוגי הובן בראש ובראשונה כתהליך בניה מחדש של זכויות אזרחיות.

פינה רידנטה היא פסיכיאטרית עם למעלה מ-40 שנות ותק. כמומחית של ארגון הבריאות העולמי, תמכה וליוותה מספר פרוייקטים של פירוק מוסדות פסיכיאטרים והעברת השירות למסגרות חדשות של תמיכה קהילתית. כמטפלת ומדריכה מוסמכת בדיאלוג פתוח כיום מעורבת בלימוד צוותים וקורסי הכשרה שנתיים באיטליה, סלובניה ובהודו.

רכישת כרטיס להשתתפות בכנס

שימו לב – זה טופס לרכישת כרטיסים להשתתפות אונליין בכנס,
באמצעות קישור זום שיישלח לקראת האירוע.

20-3 – יש רק עוד יומיים עד הכנס, וההרשמה דרך האתר נסגרה! אם אתם עדיין מעוניינים להירשם, צרו קשר במייל: [email protected]

הכנס ייערך ב-22/3/23, בין שעות 9:00-13:00, ואחריו יישלחו ההקלטות של ההרצאות.

יש גם אפשרות לרכוש כרטיסים לכנס הפיזי – בעמוד ההרשמה שלו.

ההרשמה לכל פעילות של דפ"י כרוכה בהצטרפות לרשימת התפוצה שלנו.

הרשמה לפעילויות

הרשמה לפעילות

מגדר
להיות איתנו בכנס מרחוק
זמן: יום רביעי, 22.3.23, 9:00-13:00
יש לכם עוד שאלות?

אפשר לפנות אלינו במייל – [email protected]
או בטלפון – 054-764-0144
נשמח לעזור!

שתפו את העמוד: